Hvilken putter skal du vælge?

Hvilken putter skal du vælge?

Det korte svar: Start med Latitude 64 Zero Medium Pure. Den flyver lige og ligger godt i hånden, og plastikken er fast nok til at holde formen, når du kaster med den, men har stadig godt greb, også når det er vådt eller koldt. Du kan altså bruge den både til putts og til de korte kast ind mod kurven. Leder du efter noget mere bestemt, finder du vores bud længere nede.

Zero Medium Pure

Se alle vores puttere

Det skal du kigge efter

En putter bruges til to ting: putts ved kurven og approaches, de korte kast ind mod den. Mange spillere har en putter til hver, men som ny kommer du langt med én, der kan begge dele.

Stabiliteten afgør, hvordan putteren opfører sig. En lige-flyvende putter er nem at sigte med, mens en overstabil putter står imod vind og slutter med et sikkert fade, så den ikke glider langt forbi kurven. Hvad tallene på discen fortæller, kan du læse i Hvad betyder discens tal?, og forskellen på stabil og overstabil i Hvad betyder under- og overstabil?

Plastikken betyder også noget. Blød plastik giver efter i hånden og i kæderne, mens fast plastik holder formen og er mere forudsigelig at kaste med. Medium ligger midt imellem. Nogle puttere har en lille kant på undersiden, en bead, andre er glatte. Her handler det mest om, hvad der føles bedst for dig.

Mangler du resten af tasken, finder du vores bud på midranges i Hvilken disc golf midrange skal du vælge? og på drivere i Hvilken disc golf driver skal du vælge?

Vores bud, efter hvad du har brug for

En putter til putts

Axiom Pixel er den putter, vi sælger flest af. Den er dyb med en lille bead, så den slipper rent fra hånden, og den flyver lige med lidt ekstra glide på de lange putts. Den passer både til spin putt og push putt. Discmania P2 har været en af de mest kendte puttere siden 2007. Den flyver lige til let stabilt og er også god at kaste approaches med.

Samme putter, blød eller fast

Pixel findes i Axioms Electron plastik i tre hårdheder. Electron Soft er blød og grebsikker, og mange foretrækker den til putts. Electron Firm holder formen bedre, når du kaster med den. Har du begge i tasken, føles dine putts og dine approaches ens, selv om plastikken er forskellig.

Approach og vind

Discraft Zone er overstabil, står imod modvind og er god til forhåndskast og approaches, hvor discen skal slutte sikkert med sit fade. ESP Recycled er grebsikker og lavet af genbrugt plastik. Kastaplast Berg har næsten ingen glide, så du ikke skal bekymre dig om, at den glider forbi kurven, og tommelfordybningen på oversiden gør, at den føles helt anderledes end andre puttere. MVP Stasis flyver lige med lidt glide og slutter med et kraftigt fade, så den kan tåle de fleste vinkler i både baghånds- og forhåndskast.

Masser af glide uden kraft

MVP Glitch har usædvanlig meget glide og flyver lige med blot et let kast fra håndleddet. I blød Soft Neutron plastik er den god til approaches, hvor discen skal svæve frem til kurven, og til børn, der skal have en putter, der kommer langt uden hårde kast.

Soft Neutron Glitch

Billigst muligt

Discmania Active Shogun er vores billigste putter og den enkelte putter, vi sælger flest af. Den er dyb med en bead og god til både putts og approaches. Det er den samme putter, du finder i Discmanias Active sæt.

Active Shogun
Tilbage til blog